Miałem kiedyś w domu przez pewien czas filtr dzbankowy. Nie był to jakiś nadzwyczajny model, po prostu zwykły dzbanek filtrujący wodę dostępny w każdym sklepie z urządzeniami filtracyjnymi. Być może właśnie dlatego nie byłem szczególnie zadowolony z tego filtra dzbankowego. Denerwowała mnie nieustanna konieczność nalewania do dzbanka wody i oczekiwanie aż woda zostanie przefiltrowana.

Ponadto denerwujący był fakt, że wkład filtracyjny zużywał się dość często, od 4 do 6 tygodni, przez co byłem zmuszony nieustannie go wymieniać. Dodatkowo cena nowego wkładu wcale nie jest niska, gdyż pojedyncza sztuka wynosi niemalże 20 PLN. Całkiem niedawno kolega polecił mi jeden sklep z filtrami do wody, gdzie dowiedziałem się kilku ciekawych faktów odnośnie takich zagadnień jak uzdatnianie wody oraz urządzeń filtracyjnych. Oczyszczanie wody wcale nie jest jednoznaczne z posiadaniem dzbanka filtrującego, gdyż wybór urządzeń służących do uzdatniania wody jest naprawdę ogromny. W dobrym sklepie z filtrami do wody można wybrać odpowiedni filtr do wody biorąc pod uwagę potrzeby klienta, zasobność jego portfela, a także zanieczyszczenia występujące w wodzie.

Po rozmowie ze specjalistą od uzdatniania wody zdecydowałem się na zakup systemu RO czyli odwróconej osmozy. W chwili obecnej ten system filtracyjny jest już w miarę popularny, jednak jeszcze niedawno odwrócona osmoza była totalną rzadkością. Być może było to spowodowane ceną, która nie należała do najniższych. Jeszcze ze 2 lub 3 lata temu dobra osmoza kosztowała około 2 tysięcy PLN. Mogę szczerze powiedzieć, że obecna cena systemu odwróconej osmozy mnie pozytywnie zaskoczyła. Za mniej niż 1 tysiąc PLN otrzymujemy system filtracyjny wspaniałej jakości. To właśnie odwrócona osmoza gwarantuje wodę naprawdę rewelacyjnej jakości. Nie ma jednak doskonałego filtra do wody. Każdy posiada jakieś wady, a największą wadą systemu RO jest jego rozmiar. Niestety odwrócona osmoza wymaga sporo miejsca pod zlewozmywakiem. Właśnie dlatego nie każdy może sobie pozwolić na ten rodzaj filtra wody.

Osobom, które są ograniczone miejscem, przez co muszą zrezygnować z systemu RO, można polecić filtry do wody wielkości butelki o pojemności 1,5 litra. Taki filtr wody usuwa z powodzeniem mechaniczne zanieczyszczenia. Ponadto radzi sobie z zanieczyszczeniami rakotwórczymi, takimi jak chlor czy metale ciężkie. Wśród filtrów do wody o takim rozmiarze wybór jest spory. Można zdecydować się na wkład węglowy lub wkład mechaniczny. To najbardziej popularne rodzaje wkładów filtrujących, jednak można jeszcze zastosować wkłady zmiękczające albo mechaniczno-węglowe, a także węglowo-zmiękczające. Taki filtr do wody bez najmniejszego problemu montuje się pod zlewem, zaś kranik znajduje się nad nim. Co ciekawe, koszt takiego filtra do wody to troszkę ponad 150 PLN, a wkład wymienia się co 4 do 6 miesięcy. Różnica miedzy żywotnością wkładu dzbanka filtrującego a opisanego filtra do wody jest czterokrotna. Ponadto filtry tego typu są mniej denerwujące choćby ze względu na ich rozmiar oraz miejsce montażu. Dodatkowo smak wody jest lepszy, a woda lepiej przefiltrowana. Wybór pomiędzy dzbankiem filtrującym a opisanym filtrem do wody wydaje się być bezsporny.

Więcej informacji związanych z uzdatnianiem wody znajdziesz na blogu https://www.zestudni.pl/blog/.