Twarda woda, choć wyposażona w sporą dawkę magnezu i wapnia, które zazwyczaj łatwo wypłukuje się z organizmu i należy regularnie uzupełniać, jest zjawiskiem dość niekorzystnym, zarówno dla prawidłowego funkcjonowania całej rodziny, jak i dla naszego portfela. Przez twardość wody wydajemy więcej na detergenty i środki czystości, na remonty oraz naprawy poszczególnych urządzeń działających w domu, jak pralka czy zmywarka. Zmiękczanie wody także wiąże się z dodatkowymi wydatkami, lecz daje przynajmniej możliwość trwałego pozbycia się kłopotu. Jak zabrać się za uzdatnianie wody pitnej i użytkowej?

Sprawdzenie poziomu twardości wody

W pierwszej kolejności należy zająć się diagnostyką. Kamień w czajnikach i sanitariatach jest widoczny gołym okiem, ale tylko wykonanie specjalnych testów da odpowiedź na pytanie, czy istnieje realne zagrożenie, a twardość naszej wody przekracza dopuszczalne normy. Najbardziej dokładne są laboratoryjne badania próbek cieczy, które wykonuje się w ośrodkach sanitarno-epidemiologicznych lub w prywatnych firmach. Można też skorzystać z prostych testerów paskowych lub kropelkowych. Gdy zostanie ustalony poziom twardości wody i okaże się on nieprawidłowy, należy podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Urządzenia i produkty zmiękczające wodę

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem, które dostępne jest za niewielkie pieniądze praktycznie wszędzie, są dzbanki filtrujące wodę. Dzbanki takie coraz częściej stają się obowiązkowym elementem wyposażenia polskich kuchni. Modne są również magnetyzery. Ich zasada działania jest prosta: potraktowanie wody polem magnetycznym powoduje wytrącanie się osadów, lecz, co istotne, magnetyzery nie zmieniają chemicznego składu wody. Do oczyszczania wody stosuje się także metodę odwróconej osmozy. Zaletą filtrów osmotycznych jest uwalnianie wody, nie tylko z zanieczyszczeń mechanicznych, ale także z niebezpiecznych bakterii i wirusów. Osad znika, dzięki temu, że filtry zamieniają jony magnezu i wapnia na jony sodu. Kompleksowym i bardzo skutecznym rozwiązaniem są wreszcie domowe stacje uzdatniania wody. Koszt ich montażu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, lecz z pewnością zwróci się w wyniku długotrwałej eksploatacji.

Szereg ciekawych faktów na temat twardości wody znajdziesz na tej stronie. Twarda woda to nie koniec świata!