Chcielibyśmy dowiedzieć się, gdzie można znaleźć tanie noclegi – ale nie zatłoczone dormitoria, tylko naprawdę fajne miejsca, w których moglibyśmy odpocząć po całym dniu zwiedzania. A może mamy w domu nieużywany pokój, bądź chcielibyśmy zarobić parę groszy na nieruchomości, która od kilku miesięcy stoi pusta? Jak wygląda bycie gościem Airbnb, a jak bycie gospodarzem? Dlaczego warto zostać jednym i drugim? Z czym to się wiąże? Przyjrzyjmy się potencjalnym zagrożeniom i korzyściom.

Dwie strony medalu

Idealna sytuacja jest taka, gdy po zarejestrowaniu się na portalu Airbnb, mamy okazję przekonać się, jak to jest być zarówno gościem jak i gospodarzem. Chodzi o to, że każda ze wspomnianych ról, pomaga w lepszym zrozumieniu tej drugiej. Będąc gościem, możemy zobaczyć, jak czują się ludzie, którzy przyjeżdżają do naszego domu. A piastując urząd pana domu, nabieramy szacunku do gospodarzy, których sami odwiedzamy. Niestety, mało kto ma okazję doznać „obu stron” Airbnb – dlatego wielu rzeczy musimy uczyć się intuicyjnie. Ewentualnie słuchać dobrych rad. Piękne jest to, że niezależnie od tego, czy jesteśmy gościem czy gospodarzem, z każdą rezerwacją poznajemy nowych, niezwykłych ludzi i czegoś się uczymy.

Nowe konto airbnb

Nowe konto Airbnb możesz mieć w kilka chwil – podaj kupon rabatowy Airbnb, aby otrzymać zniżkę

Gość Airbnb – miłośnik wygód czy ryzykant?

Odłóżmy wewnętrzny rozwój na bok i przejdźmy do konkretów: noclegi na Airbnb to w wielu przypadkach dość tanie noclegi. Zwykle dużo bardziej ekonomiczne niż w przypadku hoteli czy pensjonatów. Zwłaszcza, gdy poszperamy chwilę w Internecie i znajdziemy działający kupon rabatowy Airbnb, dzięki któremu znacznie oszczędzimy na pierwszej rezerwacji. Często jest też tak, że lokum wynajęte przez Airbnb bywa o wiele wygodniejsze niż pokój w hotelu – w końcu zyskujemy dostęp do wielu udogodnień, takich jak pralka, kuchenka czy mikrofala. Z drugiej strony, rezerwowanie „tradycyjnych” noclegów wciąż jest nieznacznie bezpieczniejsze niż rezerwowanie przez Airbnb. To nie tak, że gospodarz może tak po prostu odwołać rezerwację, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Mimo to, hotel wciąż daje większą gwarancję, że przyjedziemy na miejsce i o umówionej godzinie zastaniemy przygotowane miejsce do spania.

Airbnb atrakcje w Gdańsku

Airbnb pomoże Ci spędzić podróż w ciekawy sposób – sprawdź atrakcje Airbnb

Gospodarz Airbnb – miłośnik obcokrajowców czy jeszcze większy ryzykant?

Wiele osób, nawet wiele tygodni po wystawieniu pokoju czy mieszkania na Airbnb, wciąż wzbrania się przed przyjęciem pierwszego gościa i odrzuca kolejne prośby o rezerwację. Argumentów przeciwko przyjmowaniu obcych ludzi we własnym domu (nawet mimo obietnicy zarobku) jest tak wiele, że można oszaleć. Zwykle mamy przed oczami mnóstwo czarnych scenariuszy – kradzieże, zniszczenia, nocne napaście! A kiedy pierwszy gość wreszcie do nas przyjeżdża, wykupujemy drogie ubezpieczenie (obok tego, które gwarantuje nam Airbnb) i zamykamy nasz pokój na cztery spusty. Przez podobny etap przechodzi większość gospodarzy. Jednak ci, którzy przełamują strach i przyjmują kolejnych gości, zyskują nieprawdopodobne korzyści. Podróżują, nie wyjeżdżając z własnego miasta – poznają wielu ludzi różnych wyznań i narodowości, otwierają się na nowe doświadczenia, a przy okazji szlifują angielski. Czy dla czegoś takiego warto podjąć ryzyko – o tym już musimy zdecydować sami. Ale jeżeli zakochamy się w byciu gospodarzem Airbnb, niewątpliwie powinniśmy wysłać kupon rabatowy naszemu przyjacielowi z innego miasta – kiedy i on zacznie podróżować i przyjmować gości, zarobimy jeszcze więcej!

Airbnb niewątpliwie jest ciekawą platformą zarówno dla gości, jak i gospodarzy. Jeżeli jeszcze nie masz konta Airbnb to pamiętaj o ciekawych promocjach dostępnych na stronie https://www.kupony.org/sklep/airbnb/.