Dobry stały aparat ortodontyczny potrafi wyprostować zęby w ciągu kilku miesięcy. By mieć pewność poprawnego przebiegu leczenia, zaleca się założenie oraz kontrolowanie aparatu ortodontycznego w bardzo dobrej klinice stomatologicznej.

Profesjonalna klinika stomatologiczna to gwarancja dobrej instalacji aparatu oraz stałego nadzoru, co ma wpływ na szybkość oraz jakość leczenia. Może bowiem jedynie wydawać się, że każdy stały aparat ortodontyczny jest identyczny. Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej, gdyż stałe aparaty ortodontyczne mogą być wyposażone w przeróżne zamki, czyli elementy mające bezpośredni kontakt z zębami. Istnieją aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi, ceramicznymi czy też szafirowymi. Każdy z nich różni się zarówno zastosowaniem jak i ceną.

Stały aparat ortodontyczny z zamkami metalowymi to najniższy koszt oraz wysoka wytrzymałość, jednak największa widoczność ze względu na zastosowany materiał. Aparat ortodontyczny z szafirowymi zamkami to równie wysoka wytrzymałość, znacznie mniejsza widoczność, lecz też około dwukrotnie większa cena. Zamki ceramiczne powodują, że aparat ortodontyczny jest mniej widoczny niż w przypadku zamków metalowych i tańszy niż aparat ortodontyczny z zamkami szafirowymi, jednak jego wytrzymałość nie jest aż tak duża. Taki stały aparat ortodontyczny stosuje się z reguły przy mniejszych korektach. Widać więc, że w zależności od potrzeb oraz zamożności można wybrać dla siebie odpowiedni aparat ortodontyczny.