Aparat na zęby kojarzy nam się z czymś okropnym, wyglądającym naprawdę źle. Przecież nikt nie chce czuć się obcy. Dlaczego więc dzieci, bo one stanowią podstawową grupę pacjentów, którzy mają zakładane aparaty ortodontyczne, mają czuć się gorsi w stosunku do swoich rówieśników?

Aparat ortodontyczny może wywoływać kompleksy, zwłaszcza w tedy, gdy jesteśmy narażeni na osoby, które się z nas wyśmiewają. Ortodoncja uważa, że dzieci z uzębieniem mlecznym zazwyczaj nie wymagają leczenia ortodontycznego, choć istnieją pewne postacie wad zgryzu wymajające interwencji w tym okresie. Warto dlatego jak najszybciej wykryć wady zgryzu dzieci, bo czas liczy się tu najbardziej. Jeżeli jesteśmy zaniepokojeni i uważamy, że nasza pociecha powinna mieć aparat ortodontyczny to powinniśmy udać się na konsultację z ortodontą. Jeżeli jednak chcemy tylko sprawdzić, czy nasze dziecko posiada dobry zgryz to należy udać się do działu jakim jest ortodoncja nie w wcześniej niż przed 5 rokiem życia naszego dziecka. Jeszcze pamiętam, jak byłem dzieckiem i moja mama chciała, abym nosił aparat ortodontyczny to się strasznie upierałem. Nie dałem sobie odrutować zębów. Teraz – jestem 20 lat i… no właśnie. W sumie to nie żałuje, że nie dałem się przekonać. Wtedy ortodoncja nie była na tyle rozwinięta, żeby zapewnić mi kompleksowe leczenie zębów. Aparat byłby naprawdę ogromny, wyglądał strasznie.

Teraz, posiadam aparat, ale wygląda on zupełnie inaczej niż ten, który montowany był w tamtych czasach. Aparaty ortodontyczne dostępne w XXI wieku są niemal niewidoczne. Można nawet założyć s obie specjalny aparat ortodontyczny założony po wewnętrznej stronie zębów. Z biegiem czasu dojdzie do tego, że ortodoncja będzie zakładała tylko takie aparaty (o ile stanieją). Aparat ortodontyczny, który posiadam ma przeźroczyste gumki, nie muszę go wyjmować, został założony na całe 2 lata. Minęła połowa czasu, byłem jak dotąd dwa razy u ortodonty i widzę znaczną poprawę mojego zgryzu. Ząbki są coraz bardziej wyprostowane, mogę się szeroko uśmiechać nie narażając się na wyśmianie przez środowisko. Uważam, że teraz dzieci mają o wiele łatwiej i bez problemu mogą zdecydować się na rozwiązanie problemu zgryzu jakim jest założenie aparatu ortodontycznego. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie z rynku kompletnie zniknął standardowe „druciaki” i wszyscy – niezależnie od majętności – będą w stanie zakupić nowoczesny, elegancki aparat ortodontyczny, którego w ogóle nie widać.