Aparaty ortodontyczne mogą przysporzyć w życiu wielu kłopotów. Tak zapewne rozumuje większość nastolatków. (badania stwierdziły, że to właśnie w wieku nastoletnim najczęściej zakładane są aparaty ortodontyczne), która nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że aparaty ortodontyczne mają nam pomóc, a nie odwrotnie.

Wiadomo, młodzi buntownicy mogą uznać to za czcze gadanie. Nawet jeśli nie widać tak bardzo tego, że ma się problemy ze zgryzem, a badania wykryją ten problem to oznacza to, że musimy skorzystać z usług specjalistów. Teraz o tym nie myślimy, ale jak dojdzie do nas myśl, że możemy mieć wstawione implanty zębów zamiast aparatu to szybko zmienimy zdanie. Aparaty ortodontyczne zakłada się w tedy, kiedy nasze zęby rosną krzywo, mamy duże odstępy pomiędzy nimi. Zdarza się także czasami, że mamy za mało, albo za dużo zębów (ilość w stosunku do wielkości naszej jamy ustnej) i konieczne jest, aby skorzystać z pomocy oferowanej przez aparaty ortodontyczne. Nastolatkowe nie wyobrażają sobie mieć implanty zębów, a mimo to ignorują sprawę wad swojego zgryzu. W naszym społeczeństwie, w Polsce jesteśmy narażeni na srogą opinię publiczną. Jeżeli ktoś wyróżnia się czymś – ubraniem, stylem bycia, czy choćby tym, że ma aparat ortodontyczny to wytykany jest palcem przez ludzi, którzy nie umieją skupić uwagi na sobie, tylko szukają pretekstu, żeby wyśmiewać się z innych.

Całe to zjawisko jest żałosne. Właśnie takie zachowanie, tak zaprogramowany program społeczny wpaja nam, że aparaty ortodontyczne to coś obciachowego. Ładne implanty zębów to o tyle lepsza sprawa, że nie da się ich odróżnić od naturalnych zębów. Który nastolatek chciałby mieć sztuczne zęby? No właśnie… mamy różne opcje do wyboru. Możemy się nie przejmować w ogóle problemami związanymi z naszymi zębami (ta droga jest najgorsza, ale niestety często wybierana przez ludzi młodych), albo zgłosić się do specjalisty stomatologa. Aparaty ortodontyczne są naprawdę różne i dobór ich nie jest rzeczą w cale taką prostą. Ważne jest dlatego, aby stosować się do wszystkich zaleceń stomatologa i dbać o swój uśmiech. Możemy się „wymęczyć” z aparatem mając w głowie obraz siebie z ładnymi, prostymi ząbkami, o których marzą wszyscy ludzie, albo po prostu zaakceptować siebie takim jakimi jesteśmy i pokochać swój wygląd niezależnie czy mamy aparat ortodontyczny, czy nie. Dentyści, stomatolodzy, a tak naprawdę przede wszystkim nasze społeczeństwo powinno doprowadzić do tego, aby aparaty ortodontyczne stały się czymś powszechnie znanym, lubianym i akceptowalnym.