Wraz z postępem technologicznym szybko rozwijają się wszelkie branże wykorzystujące nowoczesne technologie. Doskonałym przykładem na to są inteligentne domy, o których jeszcze całkiem niedawno można było tylko sobie pomarzyć. W chwili obecnej przewodowe systemy sterowania budynkiem umożliwiające zamianę tradycyjnego mieszkania w inteligentny dom są dostępne i ich posiadanie jest uzależnione tylko i wyłącznie względami finansowymi.

Oczywiście nie bez znaczenia są przyzwyczajenia domowników, gdyż nie każdy chce być otoczony nowoczesną technologią. Niektórzy pomimo zasobnych portfeli wolą inteligentne domy oglądać jedynie w telewizji lub czytać o nich w prasie. Młodsze pokolenie lubi wszelkie nowinki technologiczne, więc bardzo pozytywnie odnosi się do takich gadżetów jak inteligentne instalacje elektryczne, które stanowią podstawę nowoczesnego budynku. Przewodowe systemy sterowania są bardziej popularne od wersji bezprzewodowych. Nie jest to rezultatem uprzedzenia do urządzeń komunikujących się za pomocą fal. Po prostu takie systemy jak EIB czy popularny w Polsce INELS są naprawdę dobre. Ponadto inteligentny dom jest najczęściej budowany od podstaw, więc ukrycie przewodów w ścianie nie stwarza problemu.

EIB/KNX jest niekwestionowanym liderem na europejskim rynku, gdzie istnieje od prawie dwudziestu lat. Cieszy się tu ogromną popularnością oraz uznaniem wielu firm trudniących się wprowadzaniem nowoczesnych technologii do tradycyjnych mieszkań przemieniając je tym samym w inteligentne domy. Dużą zaletą firmy EIB są niemal nieograniczone rozwiązania wdrażane zarówno w domach, jak iw biznesie. Inteligentny dom oparty o system EIB cechuje się dużymi oszczędnościami energii elektrycznej związanymi z jego eksploatacją. Gdy do wszelkich zalet, które nie sposób tutaj wymienić doda się do tego bardzo konkurencyjną cenę w przypadku kompleksowych rozwiązań opartych o EIB można śmiało powiedzieć, że pozycja lidera jest uzasadniona i niezagrożona.