Dom Elektronika

Przewodowe systemy sterowania

Wraz z postępem technologicznym szybko rozwijają się wszelkie branże wykorzystujące nowoczesne technologie. Doskonałym przykładem na to są inteligentne domy, o których jeszcze całkiem niedawno można było tylko sobie pomarzyć. W chwili obecnej przewodowe systemy sterowania budynkiem umożliwiające zamianę tradycyjnego mieszkania w inteligentny dom są dostępne i ich posiadanie jest uzależnione tylko i wyłącznie względami finansowymi.

Oczywiście nie bez znaczenia są przyzwyczajenia domowników, gdyż nie każdy chce być otoczony nowoczesną technologią. Niektórzy pomimo zasobnych portfeli wolą inteligentne domy oglądać jedynie w telewizji lub czytać o nich w prasie. Młodsze pokolenie lubi wszelkie nowinki technologiczne, więc bardzo pozytywnie odnosi się do takich gadżetów jak inteligentne instalacje elektryczne, które stanowią podstawę nowoczesnego budynku. Przewodowe systemy sterowania są bardziej popularne od wersji bezprzewodowych. Nie jest to rezultatem uprzedzenia do urządzeń komunikujących się za pomocą fal. Po prostu takie systemy jak EIB czy popularny w Polsce INELS są naprawdę dobre. Ponadto inteligentny dom jest najczęściej budowany od podstaw, więc ukrycie przewodów w ścianie nie stwarza problemu.

EIB/KNX jest niekwestionowanym liderem na europejskim rynku, gdzie istnieje od prawie dwudziestu lat. Cieszy się tu ogromną popularnością oraz uznaniem wielu firm trudniących się wprowadzaniem nowoczesnych technologii do tradycyjnych mieszkań przemieniając je tym samym w inteligentne domy. Dużą zaletą firmy EIB są niemal nieograniczone rozwiązania wdrażane zarówno w domach, jak iw biznesie. Inteligentny dom oparty o system EIB cechuje się dużymi oszczędnościami energii elektrycznej związanymi z jego eksploatacją. Gdy do wszelkich zalet, które nie sposób tutaj wymienić doda się do tego bardzo konkurencyjną cenę w przypadku kompleksowych rozwiązań opartych o EIB można śmiało powiedzieć, że pozycja lidera jest uzasadniona i niezagrożona.

Marcin Karczewski
Choć mam doktorat z fizyki, ta nie okazała się moją drogą zawodową. Moim hobby od zawsze było programowanie i w tej chwili temu tematowi poświęcam większą część życia. Ktoś kiedyś powiedział, że praca powinna być przyjemnością, bo tylko wtedy przestaje być obowiązkiem. U mnie ta zasada sprawdza się w 100%.

2 Replies to “Przewodowe systemy sterowania

  1. panie marcinie przez te kilkanaście lat bardzo dużo sie zmieniło na rynku instalacji elektrycznych a tym bardziej w systemach inteligentnego domu, pewne firmy zniknęły, inne się pojawiły, w polsce rozwinęło się kilka ciekawych systemów jak ampio, grenton czy też bezprzewodowy fibaro, oczywiście sam standard KNX też uległ modyfikacji, doszło masę obsługiwanych narzędzi, oj dzieje się dzieje w tej branży naprawdę sporo

  2. czytam ten wpis po kilkunastu latach od jego publikacji i uśmiech się pojawia, bo sytuacja uległa drastycznej zmianie… pomijam już fakt nazewnictwa i możliwości systemów smart home, ale same ceny strasznie się zmieniły… w samej budowlance wszystko poszło wzwyż, czasem kilkukrotnie, natomiast systemy inteligentnych domów potaniały i to znacznie… nie można oczywiście wszystkiego uogólniać, ale bardzo popularny fibaro można teraz mieć za niewielkie względem całej inwestycji (budowy domu jednorodzinnego) pieniądze, a dodam tylko, że fibaro to chyba najbardziej znany polski system smart home i nie jest znany tylko w Polsce, ale podbija rynki zagraniczne… dodajmy do tego ampio oraz grenton i okazuje się, że na naszym rodzimym rynku mamy wybór bardzo ciekawych systemów inteligentnego domu, zarówno tych przewodowych jak i bezprzewodowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *