Woda z dużą zawartością żelaza
Dom Zdrowie

Dlaczego uważa się żelazo w wodzie za szkodliwe?

W zależności od regionu,w jakim mieszkamy, woda płynąca z naszych kranów może mieć różną jakość. Niestety w wielu przypadkach woda może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia na przykład ze względu na to, że zawiera zbyt duże ilości żelaza. Dlaczego żelazo zawarte w wodzie może szkodzić?

Jak rozpoznać żelazo w wodzie?

Obecność dużej ilości żelaza w wodzie można bardzo łatwo rozpoznać – woda ma metaliczny smak i niekiedy przybiera żółtą lub brązową barwę. Chociaż badacze są zdania, że nadmiar żelaza w wodzie nie jest groźny dla dorosłych, ze względu na niewielkie wchłanianie i wczesną eliminację w wątrobie, to wykryto że na dzieci może mieć negatywne działanie. Poza tym metaliczny posmak sprawia, że gotowane potrawy są po prostu nie smaczne, brązowa woda może powodować również zabrudzenia tekstyliów, armatury i osadzanie się żelaza w rurach zmniejszając ich przepustowość.

Jak sobie radzić z żelazem w wodzie?

Odżelaziacze wody to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu można poprawić jakość wody. Oczywiście odżelaziacz wody nie oczyszcza jej wyłącznie z żelaza, ale także z innych zanieczyszczeń, które mogą być potencjalnie groźne dla naszego zdrowia, dlatego bez wątpienia to dobra opcja. Usuwanie żelaza jest niezbędne, jeżeli zależy nam na lepszych smaku przyrządzanych potraw oraz gdy w domu przebywają małe dzieci.

Systematycznie badaj swoją wodę

Warto kontrolować jakość wody, aby mieć świadomość tego, jakiej jakości jest i czy warto ją oczyszczać. Należy również od czasu do czasu przejrzeć stronę sanepidu, aby sprawdzić czy nie ma żadnych komunikatów dotyczących bakterii w wodzie.

Emilia Przybysz
Od ponad 7 lat zajmuje się tylko i wyłącznie social mediami. Facebooka, Twittera i Instagram zna jak własną kieszeń. Prowadziła profile wielu sławnych marek, o których mówiło się dużo i pozytywnie. Prywatnie kocha fotografię. Kiedy tylko może, wyjeżdża na plenery, szkolenia i warsztaty w tym zakresie. Zbiera stare aparaty i swoje wspomnienia na kliszach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *