Przyjrzyjmy się dziś dostępnym na rynku aparatom fotograficznym. Które z nich są najciekawsze, na które aparaty fotograficzne powinniśmy zwrócić uwagę podczas poszukiwań. Przez najciekawsze rozumiem takie które oferują nie tylko bardzo dobre parametry ale i ciekawe rozwiązania, dodatki itp.

Obserwując dostępne na rynku aparaty fotograficzne moją uwagę zwróciły bardzo ciekawe aparaty fotograficzne Sony DSC-T70. Ten bardzo elegancki aparat, którego obudowę wykonano z wysokiej klasy aluminium z pewnością przyciąga uwagę już samym design. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj bardzo duży ekran LCD do podglądu zdjęć, o przekątnej aż 3 cale, co w rzeczywistości znaczy tyle co po prostu LCD wielkości całego aparatu niemalże. Daje to bardzo dobry efekt przy przeglądaniu zdjęć. CO więcej aparaty fotograficzne tej serii mają swoje ogromne LCD dotykowe. Jest to zdecydowanie jedno z nowszych rozwiązań wśród aparatów cyfrowych. Jeżeli natomiast ogromny wyświetlacz wbudowany okaże się niewystarczający to aparat oferuje nam możliwość podłączenia do zewnętrznego monitora, telewizora za pośrednictwem złącza Photo TV HD. To znaczy nie mniej nie więcej niż to, że aparaty fotograficzne Sony tej serii pozwalają nam przeglądać zdjęcia w Hight Defition. Absolutnym hitem jest na pewno wyzwalanie migawki po rozpoznaniu uśmiechu na twarzy!

Czy to nie zdumiewające jak daleko posunęliśmy się w rozwiązaniach technologicznych? A na zakończenie opisu tego modelu zapytam. Co jest najciekawsze w tym aparacie fotograficznym? Cena! Takie cudeńko kupimy już za 877PLN! W obawie czy w ogóle uda się po takim wstępie odnaleźć cokolwiek chociażby w najmniejszym stopniu ciekawe w porównaniu do Sony, natrafiłem na aparaty fotograficzne Nikon Coolpix S51. Co ciekawe w tych aparatach to to że posiadają optyczną redukcję wibracji, tak też rozmazane zdjęcia nie powinny nam grozić.

Nikon Coolpix L18 posiada zaawansowany tryb Atuo Focus na twarz, nie posiada jednak tak jak aparaty fotograficzne Sony DSC-T70 rozpoznawania uśmiechu. Zagłębiając się dalej w funkcje Nikon Coolpix odnajdujemy całkiem interesującą ogniskową obiektywu, która wynosi 6, 3-18, 9mm co stanowi odpowiednik obiektywu 38-114mm. LCD również 3 cale, wyposażone dodatkowo w powłokę przeciwodblaskową, ale to chyba jest mało imponujące. Czując pewien niedosyt postanowiłem trafić na takie aparaty fotograficzne które jednak będą w większym stopniu konkurowały z Sony DSC-T70. I udało się! Padło na aparaty fotograficzne Olympus. A konkretnie na model Olympus Mju-850 Sw, który jest wodoszczelny! Czyli jako pierwszą, bo ma ich kilka, najciekawszą cechę wymieniam wodoszczelność. Aparaty fotograficzne tej serii możemy zabrać ze sobą na basen o głębokości do 3m, spokojnie wskoczyć z aparatem w ręku i zanurkować na samo dno. Aparat to wytrzyma dzięki wodoszczelności do właśnie 3m. Nie będzie więc konieczności zakupowania dodatkowych, dużych i niewygodnych specjalistycznych osłon. Jeżeli po wyjściu z wody Olympus Mju-850 Sw wyślizgnie się nam z ręki to z powodzeniem możemy liczyć że po podniesieniu będzie działał bez zarzutu. Te aparaty fotograficzne są wyposażone bowiem w zabezpieczenie przed upuszczeniem z wysokości 1, 5m.

Urządzenie niemalże doskonałe. Co więcej aparaty fotograficzne Olympus Mju-850 dostępne są w różnych kolorach. Niebieski, różowy, żółty. W zależności od upodobań. Aparat niewiele droższy od poprzedników, kosztuje ok 1100PLN. Dalsze poszukiwania ciekawostek okazały sie bezskuteczne. Udało mi się wyłonić jedynie te 3 perełki spośród wszystkich przeglądanych przeze mnie aparatów fotograficznych. Dwie z nich z pewnością powinny interesować w nadchodzących okresach świetnej pogody. Jeden nieco naciągany, bardziej interesujący od strony technicznej. Życzę łatwego wyboru.