Jak dokonać cudu i połączyć aparaty fotograficzne profesjonalne i drogie z aparatami fotograficznymi kompaktowymi i jeszcze nie tak bardzo drogimi? Jest na to rozwiązanie. Producenci których podmiotem twórczym są aparaty fotograficzne oferują nam takie aparaty fotograficzne jak na przykład aparaty fotograficzne Panasonic DMZ-FZ18. Te aparaty fotograficzne już samym wyglądem są zbliżone do kształtów lustrzanki cyfrowe.

Aparaty fotograficzne Panasonic DMZ-FZ18 wyposażono w 27MB pamięci wbudowanej i 8, 1Mpikseli. To właściwie norma która spełniają wszystkie kompaktowe aparaty fotograficzne. Jednak tym co odróżnia jedne aparaty fotograficzne od drugich w tym przypadku jest ZOOM. Panasonic DMZ-FZ18 oferuje bowiem 18 krotny zoom optyczny. Te aparaty fotograficzne wyposażono w obiektyw którego parametry odpowiadają obiektywom 28-205mm. Konkurencyjne dla wymienionego aparaty fotograficzne oferuje nam Canon. Aparaty fotograficzne Canon Powershot S5 IS wyposażono natomiast w taką samą matrycę bo 8Mpksel. Aparaty fotograficzne Canona w tej serii są tańsze od Panasoniców ze względu na mniejszy ZOOM optyczny który wynosi w przypadku Canon S5 IS 12x.

Plusem będzie obracany i otwierany na lewą stronę wyświetlacz LCD o przekątnej 2, 5 cala. Dalsze konkurencyjne aparaty fotograficzne to urządzenia, które na rynek wprowadza firma Olympus. Tutaj znowu aparaty fotograficzne których cena nie przekracza 1200PLN a zbliżone są nieco do lustrzanki cyfrowe ze względu na swój 18 krotny zoom optyczny. Aparaty fotograficzne Olympus SP560 posiadają podwójną stabilizację obrazu oraz doświetlanie twarzy, dzięki czemu zdjęcia portretowe są skazane na powodzenie. Obiektyw to (odpowiednik dla 35mm) 27-486mm. Chcę zauważyć że wymienione aparaty fotograficzne to urządzenia których cena nie przekracza 1350PLN. Warto zwrócić na nie uwagę ponieważ mają wiele wspólnego z profesjonalnymi aparatami, za niższą cenę. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę iż profesjonalne aparaty fotograficzne oferują wiele więcej, chociażby wymienne obiektywy.