Często chcemy uwiecznić ważne dla nas chwile. Wiele osób zamiast najprostszego rozwiązania, czyli zdjęcia zrobionego aparatem zazwyczaj cyfrowym, decyduje się obecnie na zakup kamery i nagranie niepowtarzalnych momentów ze swojego życia w postaci obrazu. Kamery cyfrowe produkowane przez firmy takie jak Panasonic, czy Sony kształtują rynek dając nam do wyboru szeroki zakres od tańszych, do bardzo zaawansowanych technicznie i kosztujących niejednokrotnie tyle co miesięczna wypłata produktów.

Jednym z najprostszych rozwiązań jest kamera cyfrowa PANASONIC VDR-D50. Obraz zapisywany jest w tym przypadku na dwustronnych płytach DVD-RAM, dających nam możliwość uwiecznienia do 150 minut filmu. Jest ona poręczna i lekka – waży 400g. Posiada kilka trybów zapisu w tym najbardziej popularny MPEG2, można także wykonać za jej pomocą zdjęcia w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Dźwięk zapisywany jest w dwukanałowym systemie Dolby Digital, dzięki czemu będzie on dobrej jakości. Mamy możliwość podglądu tego co filmujemy na 2, 7 calowym ekranie LCD. Firma Canon wprowadziła na rynek nowy model, którym jest Canon Hv20. Jest to kamera, która zapisuje filmy w formacie High Definition Video HDV1080i. Zoom optyczny 10x i cyfrowy 200x sprawią, że będziemy mogli sfilmować także szczegóły, które często są przecież najważniejsze. Także za jej pomocą możemy wykonywać zdjęcia, jednak w tym wypadku są one rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Kręcony obraz zapisywany jest na kasetach typu Mini DV, lub kartach SD. Wyjścia USB, DV i AV pozwolą podłączyć kamerę do komputera oraz telewizora. Toshiba wprowadziła na rynek coś bardziej innowacyjnego, mianowicie kamerę cyfrową Toshiba Camileo Pro. Nie jest to zwykła kamera, bowiem jest to urządzenie 8 w 1. Daje możliwość robienia zdjęć, kręcenia filmów, ale równie dobrze sprawdzi się w roli dyktafonu zapisującego dźwięk do formatu MP3, lub WAV na kartach pamięci SD, MMC, lub wbudowanej pamięci wewnętrznej 64MB. Dodatkową funkcją jest możliwość czytania książek zapisanych w formacie txt. Do zestawu dołączony jest mini statyw, akumulator oraz słuchawki. Kamera cyfrowa SONY Hdr-hc9e, to jedna z najlepszych kamer podręcznych dostępnych na rynku. Filmy jakości 1080 HD są także w tym wypadku zapisywane na kasety DV. Zapisywany obraz charakteryzuje się przejrzystością dzięki zastosowanemu obiektywowi Carl Zeiss Vario-Sonnar T oraz stabilizacji obrazu. Jeśli chcemy aby dźwięk był równie wysokiej jakości co obraz, możemy podłączyć zewnętrzny mikrofon. Firma Sony daje nam także możliwość automatycznej, lub manualnej regulacji ostrości, a także jak w wyżej opisywanych modelach funkcję robienia zdjęć.

Jeśli więc wybieramy się na wesele, chcemy uwiecznić chwile z bliskimi, lub ważne dla nas wydarzenia kamery cyfrowe video wydają się być najodpowiedniejszym urządzeniem do tego celu. Zakres cenowy, jak i możliwości w tym segmencie jest bardzo szeroki, dzięki czemu bez problemu wybierzemy coś odpowiedniego dla siebie.