Wiele słyszy się ostatnimi czasy o wyższości powszechnie dostępnej „kranówki” nad innymi napojami, zwłaszcza gazowanymi wodami smakowymi. W założeniu woda pozbawiona sztucznych słodzików i dodatków rzeczywiście powinna być znacznie zdrowsza. W praktyce woda domowa z własnego ujęcia zawiera często zdecydowanie zbyt dużo chloru, żelaza, metali ciężkich, czy niebezpiecznych bakterii. Picie nieprzegotowanej wody z kranu może zatem skończyć się nudnościami, zatruciami pokarmowymi i bólami brzucha, a nawet koniecznością hospitalizacji. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci.

Co obejmuje analiza wody?

By sprawdzić, czy woda w naszym domu nadaje się do bezpośredniego spożycia, warto zlecić fachowe badanie wody, które przeprowadzają sanepidy, niezależne laboratoria oraz firmy specjalizujące się w sprzedaży urządzeń filtrujących. Na wysoką jakość wody składa się wiele różnorodnych czynników, a optymalne parametry wody spożywczej określone zostały przez ministra zdrowia w drodze rozporządzenia.

Badanie wody w specjalistycznym laboratorium

Analiza mikrobiologiczna cieczy skupia się na wykrywaniu lub eliminowaniu obecności w wodzie bakterii typu: paciorkowce kałowe, bakterie Escherichia coli oraz inne bakterie z grupy coli. Ich wykrycie wiąże się z całkowitym zakazem używania wody z danego źródła, dopóki definitywnie nie pozbędziemy się problemu. Laboratoria przeprowadzają także analizę fizykochemiczną wody, która polega na sprawdzeniu aż kilkunastu ważnych parametrów takich, jak: odczyn pH, zabarwienie cieczy, zapach, mętność, stopień twardości, obecność substancji i związków chemicznych, etc.

Co zrobić, by móc napić się wody kranowej?

Woda bezpośrednio z kranu nadaje się do spożycia w formie nieprzetworzonej tylko wówczas, gdy badanie laboratoryjne nie wykaże obecności czynników szkodliwych dla zdrowia. Niemniej jednak, nawet, jeżeli nasza woda okaże się zanieczyszczona, są sposoby na to, by ją uzdatnić do picia. Można wówczas zainwestować w odpowiednie narzędzia filtrujące wodę lub skorzystać z porad osób zawodowo zajmujących się uzdatnianiem wody bieżącej w gospodarstwach domowych i prywatnych przedsiębiorstwach.

Chcesz wiedzieć, co kryje Twoja woda z kranu? Sprawdź tutaj co musisz wiedzieć przed zleceniem analizy wody.