Wyprodukowanie pierwszej kamery to była prawdziwa rewolucja. Kamery cyfrowe to kolejny krok naprzód. Jednak jak to często bywa, nowości są bardzo drogie. Tak też były z kamerami cyfrowymi. Dziś na szczęście sytuacja się zmieniła – za rozsądną cenę możemy nabyć prawdziwy skarb. O takich właśnie kamerach będzie ten tekst. Mamy tu na myśli urządzenia firm Sony czy Panasonic, nagrywające w najnowszym i najlepszym standardzie HD.

Pierwsza kamera to Sony HDR-CX6EK, druga – Panasonic HDC-SD9. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że myśląc o zakupie takiego sprzętu, musimy być przygotowani na wydatek rzędu 3 tysięcy złotych. Dla niektórych to sporo, jednak gdy zobaczymy parametry oby kamer, przekonamy się, że nie jest to wygórowana cena. Obie kamery cyfrowe są niewielkich rozmiarów i zarazem bardzo poręczne. Panasonic HDC-SD9 waży zaledwie 275 g. Sony HDR-CX6EK jest troszkę cięższa, waży 370 g, ale i tak nie możemy powiedzieć, że jest to wielki ciężar. Kamera Sony HDR-CX6EK korzysta z kart pamięci Memory Stick (w zestawie dostajemy kartę 4GB). Jej wyświetlacz ma ekran LCD 2,7 cala o rozdzielczości 211×200 pikseli. Obraz nagrywany jest w najwyższym standardzie HD, w formatach 16:9 i 4:3. To samo tyczy się kamery wyprodukowanej przez firmę Panasonic. Jednak ta używa wyłącznie kart SD i SDHC. Litowo-jonowy akumulator kamery Panasonic HDC-SD9 zapewnia jej bardzo długi czas pracy bez konieczności ładowania. Wielu ucieszy też fakt, że Panasonic HDC-SD9 aż dziesięciokrotny zoom optyczny i powalający stukrotny zoom cyfrowy.

Jak widzimy, obie kamery cyfrowe zadowolą nawet najbardziej wybrednych kupujących. Więc pozostaje życzyć tylko miłego nagrywania filmów.