Okres pandemii zamienił w naszym życiu bardzo dużo. Wyznaczył znacznie wyższe standardy sanitarne i higieniczne. Wygenerował wiele problemów gospodarczych i społecznych. Zmienił także podejście ludzi do wykonywania różnych rzeczy przez internet lub przez telefon. Zakupy online, teleporady, zdalna szkoła, zdalne zajęcia fitness, a także zdalne terapie (w tym także terapia logopedyczna online). Wszystko spadło na nas jak grom z jasnego nieba.

Wiele osób nie mogło się na początku przekonać do bycia „online” na różnych płaszczyznach. O ile zakupy przez internet zdobywały od wielu lat coraz większą popularność, to wizyty w poradniach lekarskich czy terapeutycznych i rozmowa ze specjalistą przez komunikator nie była niczym naturalnym.

W przypadku terapii logopedycznej – pojawiała się obawa, że taka terapia będzie niższej jakości. Jednak przez to, że nie było alternatywy, wiele osób zdecydowało skorzystać z usługi jaką oferował logopeda online.

Okazało się, że zdalna terapia logopedyczna wcale nie jest taka straszna. Rozmowa ze specjalistą przez internet może okazać się równie owocna, co spotkanie na żywo. Co więcej, terapia zdalna ma wiele plusów, których nie dostrzega się na co dzień.

Zalety terapii logopedycznej online

  • nie marnujemy czasu i pieniędzy na dojazdy do gabinetu
  • nie musimy martwić się o zaparkowanie samochodu
  • jeżeli jesteśmy przeziębieni czy nasze dziecko jest delikatnie chore to wciąż może uczestniczyć w terapii logopedycznej (czyli nie przerywamy ciągłości)
  • możemy nagrać terapię lub zrobić sobie zrzuty ekranu z konkretnych ćwiczeń, które pokazuje logopeda
  • można w niej uczestniczyć z każdego miejsca (nie tylko z domu)

Tych zalet można wymienić jeszcze wiele. Żeby nie było tak jednoznacznie, jak zawsze są też pewne wady takiej terapii.

Wady terapii logopedycznej online

  • w środowisku domowym dziecko może nie czuć „atmosfery pracy” (mowa tu o terapii logopedycznej dla dziecka)
  • mogą pojawić się problemy techniczne, które zaburzą płynność zajęć (np. problemy z internetem lub komputerem)
  • logopeda nie może fizycznie zajrzeć do buzi pacjenta, co w niektórych przypadkach mogłoby okazać się przydatne

Pomimo powyżej wymienionych wad – terapia logopedyczna online jak najbardziej ma sens i jest efektywnym rodzajem terapii. Przekonało się o tym wielu pacjentów. Dlatego też, pomimo znoszenia obostrzeń, gabinety logopedyczne zostawiły w swojej ofercie usługę terapii zdalnej.

Zobacz także: Jak logopeda pomaga w rozwoju kariery zawodowej?