Fotografia to hobby wielu ludzi, a jakby tego było mało to wciąż znajduje ona coraz więcej nowych zwolenników. Przygodę z nią możemy rozpocząć od taniego sprzętu, jednak z czasem powinniśmy zaopatrzyć się w profesjonalne aparaty fotograficzne – lustrzanki. Charakteryzują się one nieporównywalnie lepszą jakością przechwytywanych obrazów od tradycyjnych aparatów cyfrowych, więc, jeśli mamy zamiar zająć się fotografią na poważnie, warto rozważyć zakup jednego z nich. Lustrzanki produkowane są przez większość znanych firm, takich jak Canon, Olympus, czy Nikon.

Ceny modeli, które przedstawimy, dość znacznie różnią się między sobą. Dla kogoś, kto chce kupić sprzęt dobrej klasy i nie chce zrujnować swojego portfela, dobrym wyborem będzie Olympus E-420. Jest on dostępny w sprzedaży w zestawie z dwoma obiektywami. Jest to najbardziej kompaktowa na świecie cyfrowa lustrzanka. Funkcja Live View z autofocusem umożliwia wygodny podgląd obrazu na 2,7-calowym wyświetlaczu TFT, który dodatkowo posiada regulację jasności. Olympus E-420 posiada wiele trybów pracy lampy błyskowej oraz szeroką regulację balansu bieli, ułatwiających nam wykonywanie zdjęć. Matryca o rozdzielczości 10 megapikseli umożliwia robienie zdjęć o rozmiarze 3648×2736 pikseli. Z kolei aparaty fotograficzne Nikon D300 to lustrzanki kierowane już raczej do zawodowców, co skutkuje niestety dość wysoką ceną. Aparat posiada pięć trybów pracy lampy błyskowej i samowyzwalacz o czasach od 2 do 20 sekund. Format zapisu zdjęć to bezstratna kompresja lub po prostu format RAW. Złącze USB o wysokiej szybkości pozwala na wygodne połączenie aparatu Nikon D300 z komputerem i zrzucenie obrazów na dysk twardy. Zdjęcia wykonane za pomocą aparatu firmy Nikon będą bardzo wysokiej jakości dzięki matrycy 12,3 megapiksela. W komplecie z urządzeniem Nikon D300 dostaniemy zestaw odpowiednich akumulatorków wraz z szybką ładowarką MH-18a, a także kabel USB i kabel Video.

Ta,kie aparaty fotograficzne, jak lustrzanki cyfrowe, posiadają wiele zalet. Ich przewagę nad zwykłymi aparatami cyfrowymi dostrzeże każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z tymi dwoma typami urządzeń. Jeśli fotografia to nasze hobby, to warto zainwestować w sprzęt tej klasy i cieszyć się z możliwości, jakie on nam oferuje.