Postępująca komputeryzacja społeczeństwa, zapoczątkowana przez sprzedaż komputerów klasy PC (z ang. Personal Computer) na szeroką skalę, dała powiększającej się ciągle rzeszy użytkowników niespotykane dotąd możliwości. Rozrastająca się sieć internetowa, docierająca do niemalże każdego już domu, zatarła jakiekolwiek granice – odległość przestała mieć znaczenie. Dzięki najnowszym komunikatorom typu Skype czy Tlen możemy bez problemu porozmawiać czy też zobaczyć osobę oddaloną od nas o setki bądź tysiące kilometrów. Co zatem będzie nam potrzebne, byśmy mogli poczatować? Odpowiedź jest prosta – kamery internetowe i mikrofony, albo prościej kamery internetowe z wbudowanym mikrofonem!

Na rynku możemy znaleźć wiele modeli o różnych, czasem lepszych, czasem gorszych parametrach. Do tych pierwszych zalicza się z pewnością kompaktowa kamera Logitech QuickCam Pro 9000 marki Logitech. Posiada ona matrycę 2 megapiksele umożliwiającą nagrywanie i przesyłanie przez internet plików wideo o maksymalnej rozdzielczości 960×720 pikseli. Dodatkowo w kamerce Logitech QuickCam Pro 9000 zastosowano powszechnie znaną i cenioną optykę firmy Carl Zeiss z wbudowanym autofocusem (automatyczną regulacją ostrości), dzięki czemu jakość zdjęć jest bardzo wysoka. Należałoby także wspomnieć, że Logitech QuickCam Pro 9000 robi zdjęcia o rozdzielczości dochodzącej do 8MP (dzięki interpolacji), co przekłada się na żywe kolory i wierne odwzorowanie wszelkich detali. Innym, równie dobrym rozwiązaniem, jest kupno kamery Creative Live! Cam Notebook Pro VF0400 wyprodukowanej przez firmę Creative. Charakteryzuje się ona niezwykle małymi wymiarami oraz nowoczesnym i stylowym designem, bardzo dobrze komponującym się z wszelkiego rodzaju laptopami. Dodatkowo Creative Live! Cam Notebook Pro VF0400 posiada specjalny sprężynowy klips ułatwiający montaż na przenośnych matrycach komputerów, a także wbudowany (tak jak w kamerze firmy Logitech) monofoniczny mikrofon o dobrej dynamice, dzięki czemu jakość rozmowy będzie na najwyższym poziomie. Trzeba również wspomnieć, że urządzenie firmy Creative umożliwia nagrywanie i strumieniowe przesyłanie wideo z prędkością 30 klatek na sekundę przy rozdzielczości 800×600, dzięki czemu obraz jest płynny, bez jakichkolwiek zacięć czy zniekształceń. Creative Live! Cam Notebook Pro VF0400 pozwala nam także na wykonanie dobrej jakości zdjęć dochodzących do 1,3 MP, które możemy łatwo zmodyfikować i zarchiwizować dzięki dostarczonemu w zestawie oprogramowaniu. Prezentując kamery internetowe, musimy także wspomnieć o innej, wielozadaniowej kamerce PC prężnie rozwijającej się firmy Media-Tech. Media-Tech MT4009 – IP WEBCAM, mimo iż jest droższa od swoich poprzedników, to posiada wiele użytecznych funkcji. Między innymi daje nam możliwość monitorowania pod naszą nieobecność pokoju bądź określonego obszaru, bez konieczności kupowania drogiego sprzętu nagrywającego czy kamer przemysłowych. Komunikacja z urządzeniem Media-Tech MT4009 – IP WEBCAM jest banalnie prosta i następuje za pośrednictwem przeglądarki internetowej, co pozwala oglądać wszystkie wydarzenia w czasie rzeczywistym. Dodatkowym jej atutem jest wbudowane gniazdo kart SD, dzięki któremu możemy równocześnie oglądać i nagrywać na nią wszystkie interesujące nas rzeczy, oczywiście po włożeniu karty. Media-Tech MT4009 – IP WEBCAM doskonale sprawdza się również w warunkach niskiego lub zerowego oświetlenia, a to dzięki zastosowaniu sześciu diod na podczerwień. Nawet w nocy jesteśmy w stanie uzyskać klarowny obraz. Dobrej jakości dźwięk dostarcza nam natomiast wbudowany, bardzo czuły mikrofon.

Wybierając kamerę internetową dla siebie czy znajomych powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale i funkcjonalnością oraz rolą, jaką będzie ona spełniać. Szeroka gama produktów z branży cyfrowego przechwytywania obrazu na pewno sprosta wymaganiom i potrzebom każdego z nas, a mnogość dodatkowych opcji oferowanych przez kamery internetowe, często na początku niewykorzystywanych, z czasem