Aparaty fotograficzne, tak jak i inne urządzenia elektroniczne, są odpowiednio segmentowane. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania użytkownika oraz przeznaczenia aparatu. Większość amatorów fotografii wybiera proste konstrukcje, charakteryzujące się dobrymi parametrami za stosunkowo niewielką cenę. Istnieje jednak pewna grupa osób, które fotografią zajmują się zawodowo i ich sprzęt musi być najwyższej jakości, a taką zapewniają tzw. lustrzanki cyfrowe. Przyjrzyjmy się więc najciekawszym propozycjom firm Sony oraz Canon.

Pierwsza z prezentowanych lustrzanek to Sony Alpha DSLR-A700 – model, który wzbudził spore zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców. Nie ma się czemu dziwić, parametry urządzenia oraz możliwość zintegrowania z aparatem dodatkowych elementów opto-elektrycznych sprawiają, że produkt Sony jest jednym z najpopularniejszych na rynku. Przejdźmy więc do samych parametrów technicznych aparatu Sony Alpha DSLR-A700. Matryca 12 megapikseli zapewnia maksymalną rozdzielczość zdjęć na poziomie 4288×2856 pikseli. Doskonała prędkość migawki (1/8000 s) oraz czułość (ISO3200, rozszerzony do ISO6400) gwarantują doskonałe zdjęcia nawet podczas bardzo dynamicznych scen. Co do wyświetlacza aparatu Sony Alpha DSLR-A700, to jego przekątna wynosi 3″, dzięki czemu jest on bardzo czytelny. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zoom’u- jest on zależny od obiektywu, z którego korzystamy. Ale prezentując doskonałej jakości aparaty fotograficzne, nie możemy pominąć modelu Canon EOS 40d+ wraz z dołączonym obiektywem 17-85 IS. Jak każdy produkt firmy Canon, tak i ta lustrzanka to urządzenie najwyższej jakości. Parametry aparatu Canon EOS 40d+, choć nieznacznie odbiegają od poprzednika, to i tak stoją na bardzo dobrym poziomie. Matryca o rozdzielczości 10,1 megapiksela zapewnia bardzo ostre i szczegółowe zdjęcia. Co do reszty parametrów, to szybkość migawki jest taka sama ja w aparacie Sony (1/8000 s) z dodatkową opcją regulacji czasu naświetlania. Oczywiście Canon EOS 40d+ ma możliwość zainstalowania dodatkowych lamp czy też wymiany obiektywu, gdy zajdzie taka konieczność. Natomiast wyświetlacz tego modelu to trzycalowy TFT z opcją podglądu na żywo.

Podsumowując, obydwa aparaty fotograficzne to doskonałe urządzenia wiodących obecnie na rynku firm. Doskonała jakość, ogrom funkcji oraz możliwość rozbudowy czynią z nich idealne urządzenia dla profesjonalistów.