Elektronika Fotografia

Najtańsze kompakty cyfrowe

Czasami potrzebujemy aparatu po to, by zrobić proste zdjęcie, na przykład do aukcji internetowej. Nie wymagamy wtedy niesamowitych parametrów i artystycznych zdjęć. Do takich czy podobnych celów w zupełności wystarczą najtańsze aparaty fotograficzne, które bez trudu kupimy za około 300zł. Dlatego teraz przedstawię dwa najtańsze kompaktowe aparaty cyfrowe do zastosowań amatorskich.

Pierwszym aparatem tego typu, który wybrałem, jest Sony DSC-S730. Jego podstawowe parametry to matryca o rozdzielczości 7,2 Mpx umożliwiająca wykonywanie fotografii w maksymalnej rozdzielczości 3072×2304 oraz nagrywanie sekwencji wideo w rozdzielczości VGA (640×480) w formacie MPEG1. Wbudowana pamięć o pojemności 22MB w zupełności wystarcza na zrobienie i zachowanie kilkunastu-kilkudziesięciu zdjęć. Po jej zapełnieniu możemy przegrać zdjęcia na komputer bądź wyświetlić na telewizorze czy projektorze dzięki wielozłączu. Jeśli jednak wbudowana pamięć aparatu Sony DSC-S730 jest dla nas zbyt mała, możemy ją szybko rozbudować korzystając z kart pamięci Memory Stick Duo oraz Memory Stick PRO Duo. Kadrowanie możliwe jest dzięki dużemu 2,4-calowemu wyświetlaczowi LCD. Aparat Sony DSC-S730 posiada także wiele trybów balansu bieli oraz automatyczną regulację ostrości, jak też regulację czułości czy funkcję przybliżania. Sony DSC-S730 pozwala na trzykrotne zbliżenie optyczne (bez utraty jakości obrazu) oraz sześciokrotne cyfrowe (polegające na rozciąganiu obrazu). Oczywiście aparat posiada także typową funkcję samowyzwalacza umożliwiającą wykonywanie autoportretów oraz lampę błyskową umożliwiającą wykonywanie zdjęć przy niedostatecznych warunkach oświetleniowych. Aparat zasilany jest dzięki dwóm bateriom/akumulatorkom AAR6. W komplecie z Sony DSC-S730 znajdziesz 2 baterie alkaliczne R6, przewód AV, przewód USB, pasek na przegub dłoni oraz płytę CD z oprogramowaniem. Natomiast aparaty fotograficzne konkurencyjnej firmy Samsung, a dokładniej model Samsung S860, różnią się tylko szczegółami od wyżej opisanego produktu Sony. Samsung S860 także posiada 7,2-megapikselową matrycę umożliwiającą wykonywanie zdjęć o takiej samej rozdzielczości oraz nagrywanie filmów wideo w rozdzielczości VGA, ale sekwencje wideo zapisywane są w formacie AVI (MJPEG) wraz z dźwiękiem. Aparat dysponuje nieco mniejszą wbudowaną pamięcią, bo tylko 16MB, ale łatwiej można ją rozbudować dzięki nieco bardziej popularnym kartom pamięci SDHC/MMC/SD o pojemności 4GB albo większej. Aparaty Samsung S860, tak samo jak modele Sony, posiadają 3-krotny zoom optyczny. Wyświetlacz jest nieco większy, bo wynosi 2,5 cala, niestety maksymalna czułość ISO jest znacznie mniejsza i wynosi tylko 400. Razem z aparatem Samsung S860 w pudełku znajdziemy 2 baterie AA (LR6) oraz akumulatory (rekomendowane opcjonalnie) wraz z ładowarką.

Na początku recenzji wspomniałem, że a przedstawione aparaty fotograficzne świetnie się sprawdzą do celów aukcji internetowych. Jednak ich możliwości są znacznie większe i również dobrze sprawdzą się na wakacjach czy imprezach. Mimo bardzo niskiej ceny są to modele z dużymi możliwościami.

Marcin Karczewski
Choć mam doktorat z fizyki, ta nie okazała się moją drogą zawodową. Moim hobby od zawsze było programowanie i w tej chwili temu tematowi poświęcam większą część życia. Ktoś kiedyś powiedział, że praca powinna być przyjemnością, bo tylko wtedy przestaje być obowiązkiem. U mnie ta zasada sprawdza się w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *