Wideorozmowy to w obecnych czasach bardzo popularny środek komunikacji. Obecnie wiele jest programów, które umożliwiają nam ten sposób rozmowy przez internet, na przykład popularny Skype. Oprogramowanie to jednak nie wszystko, by móc nawiązać łączność wideo. Kluczowym elementem są tutaj kamery internetowe. Zarówno my, jak i nasz rozmówca musimy takową posiadać. Przyjrzyjmy się więc najciekawszym propozycjom renomowanych producentów jakimi niewątpliwie są Logitech, Creative oraz Microsoft.

Pierwsza z prezentowanych przeze mnie kamer to Logitech QuickCam Pro 9000 z sensorem typu CMOS. Urządzenie może pracować w trybie wideo z maksymalną rozdzielczością 1600×1200, co daje bardzo dobry i ostry obraz. Ponadto Logitech QuickCam Pro 9000 posiada funkcje aparatu fotograficznego z autofocusem o rozdzielczości aż 8 megapikseli. Dodatkowym atutem urządzenia jest wbudowany mikrofon oraz bardzo dobra stylistyka. Drugie z urządzeń to Creative Live! Cam Voice. Tak jak w przypadku poprzednika, urządzenie to komunikuje się z komputerem za pomocą portu USB 2.0. W przypadku kamery Creative Live! Cam Voice producent zastosował sensor CCD. Ponadto urządzenie spełnia wszelkie normy i jest kompatybilne z praktycznie wszystkimi programami. Produkt firmy Creative jest zdolny do pracy z maksymalną rozdzielczością 1280×960 pikseli, dzięki czemu nasz rozmówca otrzymuje bardzo dobry obraz. Dodatkowym atutem urządzenia Creative Live! Cam Voice jest bardzo dobrej jakości aparat fotograficzny pracujący z rozdzielczością 5 megapikseli. Ostatnim dzisiaj prezentowanym produktem z kategorii kamery internetowe jest urządzenie słynnej firmy Microsoft, a mianowicie Microsoft VX-7000. Urządzenie zostało wyposażone w sensor CMOS, taki sam, jak w przypadku pierwszej z omawianych kamer. Ponadto Microsoft VX-7000 pracuje z rozdzielczością 2 megapikseli w trybie wideo oraz 1,3 megapiksela dla trybu fotograficznego. Dodatkowym atutem kamery Microsoft VX-7000 jest wbudowany mikrofon z automatyczną redukcją szumów.

Wszystkie prezentowane kamery internetowe są świetnym rozwiązaniem zarówno dla użytkowników domowych, jak i osób biorących udział w wideokonferencjach w pracy. Dzięki bardzo dobrej jakości, zapewnionej przez najlepszych producentów, zarówno my, jak i nasz rozmówca uzyskamy bardzo dobry obraz podczas wideorozmowy.