W dobie rosnącej popularności komunikacji internetowej, zapotrzebowanie na przesyłanie obrazu staje się coraz większe. Dlatego też warto zaopatrzyć się w kamerę internetową, która sprawi, że nasze rozmowy staną się znacznie bardziej interaktywne, a zarazem dużo przyjemniejsze. Spośród wielu firm produkujących kamery internetowe wybraliśmy firmy Logitech, Media-Tech i Genius.

Dość drogą, lecz bardzo porządną kamerą jest Logitech Quickcam Pro9000. Jest to produkt kierowany głównie do bardziej wymagających klientów. Kamera Logitech Quickcam Pro9000 została wyposażona w – znany z aparatów cyfrowych firmy Sony – układ optyczny Carl Zeiss. Dzięki temu kamera Logitech Quickcam Pro9000 oferuje funkcje wykonywania zdjęć w niebagatelnej rozdzielczości 8 megapikseli. Podczas normalnej pracy jest ona zdolna przekazywać obraz na żywo w rozdzielczości 1600×1200 pikseli. Do komputera podłączymy ją za pomocą interfejsu USB 2.0. Firma Media-Tech odchodzi od standardowego podejścia do wyglądu kamerek internetowych, które zazwyczaj są w formie bryły mocowanej gdzieś na biurku. Prezentuje więc nam kamerę Media-Tech Office Vision, która to posiada giętki, łatwy do uformowania kabel, który po podłączeniu do portu USB można dowolnie ustawić. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla użytkowników komputerów przenośnych. Media-Tech Office Vision posiada wbudowane 7 diod, które pomogą nam oświetlić na przykład klawiaturę naszego komputera w nocy. A dzięki temu, iż światło emitowane przez tę kamerę to przyjazne dla oczu światło podczerwone, rozmowa w nocy nie będzie uciążliwa. Obraz kamery Media-Tech Office Vision wyświetlany jest w rozdzielczości 640×480 pikseli. Z kolei produktem kierowanym głównie do najmłodszych może pochwalić się firma Genius. Ich kamera Genius Look 312P zapewne przykuje uwagę wielu osób, gdy dowiedzą się, że w małej maskotce stojącej na biurku ukryta jest kamerka internetowa. Jednak mimo iż Genius Look 312P wygląda jak mała maskotka, nie dajmy się zwieść pozorom. W środku jest normalna kamera, która oferuje wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 1280×960 oraz przesyłanie i nagrywanie video rozdzielczości 640×480 pikseli. Ponadto kamera Genius Look 312P oferuje zoom optyczny pozwalający przybliżenie danego obiektu (nie tracąc nic z jakości obrazu).

Kamery internetowe z reguły mają uprzyjemniać i ułatwiać nam komunikację. Wybór takiego urządzenia zależy od celu, w jakim chcemy go użyć. Jeśli w grę wchodzą firmowe videokonferencje warto rozważyć inwestycje w porządne urządzenie. Jeśli natomiast potrzebujemy kamer do videoczatów z przyjaciółmi, wybór może paść na tańsze urządzenia.