Aparaty cyfrowe to już dzisiaj codzienność, choć jeszcze kilka lat temu pozostawały dla wielu z nas tylko w sferze marzeń. Rozwój technologii spowodował także spadek cen tych urządzeń, co dla nas odznacza tylko tyle, że możemy kupić lepszy aparat za mniejsze pieniądze. Do jednych z najlepszych należą aparaty fotograficzne firm Canon oraz Panasonic, przyjrzyjmy się więc nieco bliżej konkretnym modelom.

Pierwszy z nich to Panasonic Lumix DMC-LS80 z rozdzielczością 8.1 megapiksela i optycznym stabilizatorem obrazu MEGA O.I.S. Urządzenie świetnie nadaje się dla początkujących fotografów i zastosowań amatorskich. Parametry aparatu Panasonic Lumix DMC-LS80 są co najmniej dobre, jak na tak niską cenę. Trzykrotny zoom optyczny z powodzeniem wystarczy nieco mniej wymagającym użytkownikom, niespecjalizującym się w robieniu fotografii z dalekich odległości. Niewątpliwie bardzo ważną rolę w aparacie cyfrowym odgrywa wbudowany wyświetlacz, na którym mamy podgląd ujęcia. W przypadku Panasonic Lumix DMC-LS80, producent zamontował bardzo czytelny ekran o przekątnej 2,5 cala. Bardzo ważnym atutem urządzenia jest również czułość aparatu na poziomie ISO 1600. Dobre aparaty cyfrowe produkuje także firma Canon. Model Canon PowerShot A470 może się pochwalić rozdzielczością na poziomie 7.1 megapiksela, czyli nieco niższą niż w przypadku produktu firmy Panasonic, lecz jeżeli chodzi o jakość zdjęć, to obydwa urządzenia są bardzo do siebie zbliżone. Canon PowerShot A470 to cyfrówka głównie do zastosowań domowych. Prosty w obsłudze aparat z polskim menu i szeregiem przydatnych trybów świetnie sprawdza się w rękach amatorów i średniozaawansowanych użytkowników. Parametry urządzenia, mimo niewygórowanej ceny, są całkiem przyzwoite. Zoom optyczny na poziomie 3,4x, czułość do nawet ISO 1600 oraz dobra prędkość migawki to niewątpliwie zalety aparatu Canon PowerShot A470.

Porównując obydwa aparaty fotograficzne, otrzymujemy bardzo zbliżone wyniki. Zarówno produkt firmy Panasonic, jak i firmy Canon świetnie nadają się do amatorskich zastosowań. Jednym słowem, są to aparaty cyfrowe naprawdę warte polecenia, szczególnie dla osób lubiących prostotę obsługi.