Zanieczyszczenia w wodzie to powszechny problem właścicieli własnych ujęć. Jakie związki występują najczęściej w wodach studziennych? Jak sobie z tym poradzić? Od czego zacząć proces uzdatniania wody i gdzie szukać pomocy?

Rodzaje zanieczyszczeń w wodzie studziennej

Choć wielu zanieczyszczeń w wodzie nie widać na pierwszy rzut oka, często kryją się w formie rozpuszczonych związków. Niektóre z nich wytrącają się w formie osadów na armaturze, w urządzeniach AGD czy instalacjach. Wiele z nich potrafi być bardzo niebezpiecznych dla naszego domu. Jakie są najczęściej spotykane zanieczyszczenia wód w Polsce?

  • Siarkowodór – gaz, który ulatnia się po odstaniu i charakteryzuje się silnym zapachem zgniłego jajka.
  • Jon amonowy i związki organiczne – powodują ciężkie do zniwelowania zabarwienie wody.
  • Bakterie w wodzie – stanowią duże zagrożenie dla zdrowia człowieka, potrafią powodować poważne choroby. Ich obecność w wodzie powoduje niezdatność wody do spożycia. Mikroorganizmy mogą namnażać się w wodzie studziennej przez nieszczelność studni, szamba w pobliżu, roztopy czy powodzie.
  • Mangan – bardzo często występuje w nadmiernych ilościach wraz z żelazem. Wytrąca się w postaci czarnych, smolistych osadów.
  •  Żelazo – wytrąca się w formie rdzawych osadów i powoduje żółte lub pomarańczowe zabarwienie wody. Zażelaziona woda ma także specyficzny, metaliczny zapach i powoduje przedwczesną korozję. Jest to jedno z najczęściej występujących przekroczeń w wodzie z własnego ujęcia.

Więcej o szkodliwości żelaza w wodzie znajdziesz w artykule Dlaczego uważa się żelazo w wodzie za szkodliwe?

W jaki sposób sprawdzić, jakie związki kryją się w wodzie?

Pierwszym krokiem przy wodzie z własnego ujęcia powinna być kompleksowa analiza fizykochemiczna i bakteriologiczna wody. Te badania pozwalają sprawdzić dokładną zawartość zanieczyszczeń oraz bakterii w wodzie. Dodatkowo na ich podstawie dobiera się odpowiedni system uzdatniania wody. Badania wody można wykonać w wielu miejscach – w sanepidzie, prywatnych laboratoriach, a często też w firmach, specjalizujących się w filtracji wody. Taką usługę oferuje właśnie firma z branży uzdatniania wody – Klarsan.

Z wynikami analizy wody warto zwrócić się do eksperta, który doradzi odpowiedni system uzdatniania wody. W przypadku wody z własnego ujęcia bardzo dużą popularnością cieszą się stacje uzdatniania wody od polskiej marki Ecoperla. Więcej o ich produktach znajdziecie na ich stronie https://www.ecoperla.pl/