Twarda woda jest popularnym zjawiskiem na terenie całej Polski. Walczą z nią zarówno właściciele własnych ujęć, jak i osoby korzystające z sieci wodociągowej. W jaki sposób możesz sprawdzić dokładny stopień twardości wody w swoim domu? Po czym poznać, że woda jest twarda? Jak zażegnać ten problem?

Dlaczego warto pozbyć się problemu twardej wody w domu?

Twardość wody to popularny problem, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak powoduje tworzenie się nieestetycznych osadów na bateriach łazienkowych, kabinach prysznicowych, a także w urządzeniach AGD czy instalacjach hydrauliczno-grzewczych. Kamień kotłowy, czyli inaczej osad z twardej wody, może wyrządzić liczne szkody w domu, nawarstwiając się w miejscach poboru wody czy w sprzętach, mających kontakt z wodą. Co więcej, twarda woda dużo trudniej zwilża powierzchnie oraz gorzej rozpuszcza kosmetyki i detergenty, niż woda miękka. Powoduje to znaczny wzrost ich zużycia, a także wysusza naszą skórę i włosy.

Jak pozbyć się osadów z twardej wody?

Sposobów na kamienny osad w domu jest wiele. Pierwszym z nich jest regularnie odkamienianie urządzeń AGD (pralki, zmywarki, czajnika) przy użyciu odpowiednich odkamieniaczy lub naturalnych metod – np. octu lub kwasku cytrynowego. Na problem osadów, pojawiających się na kabinie prysznicowej idealna będzie specjalna ściągaczka. Należy używać jej po każdym prysznicu, a nieestetyczne kropelki na szybie nie będą już widoczne! Do baterii łazienkowych doskonale sprawdzą się także ściereczki z mikrofibry, które wystarczy tylko lekko zwilżyć. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy już zmęczeni ciągłą walką z osadami z twardej wody?

Zmiękczacz wody – recepta na twardą wodę

Urządzeniem, które pozbędzie się przyczyny problemu twardej wody jest centralny zmiękczacz wody, działający w oparciu o żywicę jonowymienną. Stacja wypełniona jest złożem, które zatrzymuje jony wapnia i magnezu z wody, wymieniając je na jony sodu. Odpowiednie do potrzeb urządzenie należy dobrać do indywidualnych parametrów wody oraz ilości osób, które korzystają z wody. Na stronie https://www.krainawody.pl znajdziecie szereg stacji do zmiękczania wody w różnych rozmiarach oraz wariantach cenowych.

Więcej informacji o właściwym doborze zmiękczacza wody do potrzeb znajdziesz w artykule Jak wybrać zmiękczacz wody odpowiedni do Twoich potrzeb?