W tym wpisie podejmę problem założenia sklepu online. Pominę jednak kwestie selekcji branży, otwierania firmy, czy też wszelkich formalności z rejestracją włącznie. Wpis dotyczy głównie kwestii technicznych, nie wykluczając wyboru formy sklepu online.

Pierwsze pytanie, które należy zadać to czy mamy w planach prowadzić swój sklep internetowy jako usługę, a więc SaaS, czy może posiadać system sprzedaży online na swoim własnym serwerze, do którego będzie zawsze nieograniczony dostęp. Każdy z tych 2 modeli ma swe zalety i wady. Osobiście wolę internetowe sklepy wdrażane na własnych hostingach, choćby ze względu na nieograniczony dostęp do danych. Jeśli zdecydujemy się na tego typu oprogramowanie sklepu internetowego to należy teraz wybrać odpowiedni system. Wybór jest doprawdy duży, rozpoczynając od aplikacji komercyjnych typu oscGold po rozwiązania w pełni darmowe jak GekoSale albo Magento.

Tak więc wracając do tematu głównego, czyli jak założyć sklep internetowy? należy najpierw wybrać spełniający nasze wymogi system sprzedaży, później opłacić dobrej klasy konto w firmie hostingowej, wstawić przy pomocy aplikacji FTP pliki źródłowe oprogramowania sklepu internetowego na konto hostingowe, a także stworzyć bazę danych MySQL na serwerze, która będzie przechowywać wszelkie informacje. Wówczas należy jedynie zainstalować zgodnie ze wskazówkami dostarczonymi przez producenta wybrane oprogramowanie sklepu internetowego. Teraz czeka nas uzupełnienie asortymentu sklepu internetowego oraz wszelkich danych, które są potrzebne do handlu online. W obecnej chwili nic nie stoi na przeszkodzie, by zarabiać pieniądze na otwartym właśnie sklepie internetowym. Aczkolwiek do tego niezbędni są klienci, więc i promocja w przeróżnej formie…