Komputery

Płyty główne

Nowoczesne płyty główne jak kupować? To pytanie nurtuje nas za każdym razem ponieważ mnogość produktów firm Abit, Asrock oraz płyty główne Asus i EVGA czy w końcu Galaxy i najbardziej popularnych produktów jakimi są płyty główne Gigabyte i Intel nie wspominając o Micro-Star i Foxconn oraz Sapphire i Supermicro jest tak duża że naprawdę jest w czym wybierać. Warto rozwinąć skróty charakteryzujące gniazda, funkcje, chipsety i właściwości płyt głównych.

Zacznijmy od określenia zasilania wyróżniamy ATX 20 i 24pinowe i micro ATX oraz BTX. Kolejny ważny element do gniazdo na procesor inaczej zwany układ CPU. Gniazda występują w wersji Intel 775 lub 771 oraz Socket-A i SL1 oraz w wersjach dla procesorów amd socket-754, 939pin, 64 bitowe socket-940 i am2. Ważne są również pamięci obsługiwane przez płytę mogą to być ddr, sdram czy ddr2. Kolejne oznaczenia mówi nam jakie dyski możemy do płyty podłączyć mogą to być gniazda ATA lub nowoczesne SATA (sa) i SATA2 (sa2) jeżeli płyta pozwala łączyć dyski w macierz RAID posiada oznaczenie RA. Wbudowane kontrolery sieci określamy symbolami GLAN dla karty sieciowej gigabit lan, LAN dla zwykłych kart sieciowych oraz wifi dla kart bezprzewodowych.

Ponadto możemy się spotkać z oznaczeniem VGA mówi nam że jest wbudowana karta graficzna lub dz i dzw informuje że jest wbudowana karta dźwiękowa. Symbol PCX symbolizuje gniazda PCI express. Ważny jest również chipset wbudowany w płytę kontrolujący przepływ danych między procesorem a kartą graficzną i tutaj wyróżniamy układy Intel oraz VIA i renomowane Nvidia Geforce i Nforce. Najbardziej popularna i ekonomiczna pozostaje płyta główna ABIT IP35-E Intel P35 S775 (pcx/dz/gl/sa/ra).