Kwestia bezpiecznego poruszania się po sieci internetowej urasta obecnie do rangi coraz większego problemu, a jednak nadal mnóstwo jest osób, które tego typu zagadnienia lekceważą i bagatelizują, trzymając się kurczowo tezy, że naprawdę zagrożone mogą być tylko te osoby, które używają internetu do wysyłania wiadomości wagi państwowej.

Bezpieczeństwo to nie tylko antywirus

Prawda jest taka, że każdy niezabezpieczony w żaden sposób użytkownik sieci jest w pewnym stopniu zagrożony tym, że osoba trzecia będzie w stanie zyskać wgląd w wysyłane przezeń dane. To poważny problem, któremu o wiele rozsądniej i korzystniej jest zapobiegać niż leczyć ewentualne, przykre skutki. Na szczęście dostępnych jest kilka możliwości, dzięki którym użytkownicy sieci mogą się zabezpieczać przed cyberprzestępcami. Postaram się wymienić te najpopularniejsze, w kolejności od najmniej do najbardziej skutecznych.

NordVPN mapa Europy

Wybierz dowolny europejski kraj, by zmienić lokalizację swojego IP dzięki NordVPN

Serwer proxy a serwer VPN

Serwer proxy jest darmowym rozwiązaniem wyłącznie dla osób, które pragną zajrzeć na jakąś stronę anonimowo, bez podawania danych o swojej lokalizacji. Wysyłamy żądanie, serwer je przechwytuje i wysyła jako własne, po czym odsyła nam wynik. W ten sposób można bardzo łatwo ominąć zabezpieczenia regionalne i obejrzeć zablokowany dla danego kraju film na YouTube czy coś w tym rodzaju. Problemem tego rozwiązania jest brak szyfrowania danych, dlatego zaleca się raczej unikanie logowania za pośrednictwem tej usługi. Więcej na temat zmiany geolokalizacji IP dzięki NordVPN przeczytasz tutaj. Warto nadmienić, że usługa NordVPN dostarcza w pakiecie również serwery proxy. Tak więc otrzymuje się 2 usługi w cenie 1.

TOR dla lubiących (po)wolny Internet

Dla rzetelności należy też wspomnieć o sieciach TOR, które również są w pełni darmowe. Ich specyfika polega na wielowarstwowym szyfrowaniu, co czyni użytkownika zupełnie anonimowym, ale płaci się za to potwornie niską prędkością internetu. To stosunkowo niebezpieczne i niezbyt użyteczne rozwiązanie: w sieciach tego typu łatwo jest się natknąć na treści niepożądane lub wręcz nielegalne, tradycyjne przeglądanie stron internetowych jest z kolei trudne z uwagi na niski czas ładowania stron.

NordVPN serwery norweskie

Wybierz dowolny kraj, by otrzymać dostęp do listy konkretnych serwerów w usłudze NordVPN

Szybki i bezpieczny VPN to jest to!

Wiodącym rozwiązaniem na rynku jest skorzystanie z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Zabezpiecza ona dane specjalnym protokołem zabezpieczającym, następnie może je dodatkowo zaszyfrować, czyniąc je absolutnie niedostępnym dla osób trzecich. Potem serwer VPN przechwytuje nasze dane i wysyła je tam, gdzie tego chcieliśmy. Rozwiązanie to zapewnia totalną anonimowość i najwyższą dostępną gwarancję bezpieczeństwa. Pozwala omijać blokady regionalne w znacznie doskonalszy sposób niż robią to serwery proxy; dzięki VPN-om można na przykład bezpiecznie zalogować się z terytorium Chin na Facebooka, gdzie jest on odgórnie zablokowany przez rząd.

Dobry VPN nie musi być drogi

Jedynym mankamentem jest fakt, że większość tego typu usług jest płatnych, ale naprawdę lepiej jest zapłacić niewielką sumę miesięcznie niż potem przypłacić swoją nieostrożność wykradzeniem delikatnych dla nas danych. Zwłaszcza, że usługa oferowana przez takie NordVPN w najtańszym pakiecie kosztuje niecałe czterdzieści złotych miesięcznie, dodatkowo nietrudno jest się natknąć w sieci na kupon rabatowy NordVPN o dużej wartości. Wydaje mi się, że zdecydowanie warto poświęcić te dwie pizze miesięcznie dla zabezpieczenia całej naszej działalności w sieci, a kuponem rabatowym wychodzi jakieś pół pizzy, a konkretnie niecałe 3 dolary. Można chyba sobie na taki wydatek pozwolić dla dodatkowej ochrony podczas surfowania po Internecie, prawda?

NordVPN prędkość pobierania

NordVPN wyróżnia się na tle konkurencji bardzo dużą prędkością połączenia

Czy wiesz, że możesz mieć NordVPN taniej nawet o 75%? Wykorzystaj oficjalny kupon rabatowy dostępny pod adresem https://www.kupony.org/sklep/nordvpn/ i zmieniaj adres IP, kiedy tylko chcesz.