Fotografia

Cyfrowe aparaty fotograficzne

Doskonała pogoda, słońce i wysoka temperatura z pewnością przyczynią się do wielu wycieczek za miasto, pikników i innych rozrywek na świeżym powietrzu. Szkoda by tak wspaniałe chwile zatarały sie z czasem w naszej pamięci bądź wyblakły zbiegiem czasu razem z folą fotograficzną, na której zostaną uwiecznione.

Szczęśliwie nieustający postęp technologiczny jaki dokonuje się z każdym dniem w naszym najbliższym otoczeniu dostarcza nam coraz to nowszych rozwiązań, dzięki którym skutecznie zapobiegniemy tego typu zmartwieniom. Jaka na to rada? Uwiecznijmy cudowne, wiosenne chwile przy pomocy popularnego już sprzętu jakim jest aparat cyfrowy! Bo długim wstępie przejdźmy do kluczowego pytania – Które aparaty cyfrowe zasługują na naszą uwagę. Przyjrzyjmy się ofercie którą przygotowali dla nas producenci cyfrowych urządzeń fotograficznych w tym roku. Wiosenna aura przywodzi na myśl różnorodną kolorystykę. Odzwierciedlenie różnorodności żywych kolorów znajdziemy z pewnością wśród aparatów cyfrowych oferowanych przez wiodącą w tej branży markę – SONY.

Ze względu na swą oryginalną kolorystykę, jako pierwsze w oczy rzuciły nam się aparaty cyfrowe SONY z serii DCS-T2. Te małe bardzo kompaktowe urządzenia faktycznie zachwycają swoimi barwami. Wśród DSC-T2 wyróżnimy modele w kolorze białym – SONY DSC-T2 , czarnym, czerwonym, różowym oraz SONY DSC-T2 zielony. Oprócz walorów wizualnych aparaty cyfrowe sony gwarantują doskonałą jakość wykonania. Model DSC-T2 wyposażony jest w 8,1Mpx matrycę, spory wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala i aż 4GB wbudowanej pamięci. To dla ceniących sobie wzornictwo i design. Dla szukających głównie jakości i solidności producenci przygotowali wiele bardzo ciekawych propozycji. Panasonic DMZ-FZ50, to aparat kompaktowy zakrawający o lustrzankę cyfrową. Wspaniałe urządzenie wyposażone w matrycę 10,1Mpx, doskonałej jakości stabilizator obrazu MEGA O.I.S. Zdjęcia które wykonamy wyżej wymienionym aparatem cyfrowym osiągnąć mogą niebagatelną maksymalną rozdzielczość na poziomie 3648 x 2736 pikseli. Dodatkowym atutem z pewnością będzie 12x ZOOM optyczny, którego nie zastąpi jakikolwiek ZOOM cyfrowy. Wyniki naszej pracy zaobserwujemy niezwłocznie na 2 calowym wyświetlaczu, z możliwością regulacji nachylenia.

Zwiększając próg cenowy, co w tej kategorii produktów wydaje się nieuniknione, bowiem jest on wprost proporcjonalny do możliwości technicznych. Wkraczając w świat profesjonalnej fotografii przechodzimy do lustrzanki cyfrowej Canon “you can”… i faktycznie z tego rodzaju aparatem i pewnym poziomem umiejętności, rzeczywiście “potrafisz”. Kosztująca 5164PLN lustrzanka cyfrowa Canon EOS 40D to wspaniale urządzenie, którego możliwości trudno przewyższyć innym produktom. Matryca 10,1 pikseli, maksymalna rozdzielczość, na którą możemy liczyć to 3888 x 2592 pikseli. Ten aparat cyfrowy wyposażono w 3 calowy wyświetlacz LCD. Ciekawą opcją jest możliwość dokupienia transmitera bezprzewodowego WiFi który umożliwi przesył danych bez użycia kabli. Lustrzanka posiada przetwornik 22,5 x 14,8 mm CMOS. Wysoka cena aparatu znajduje wyjaśnienie w zestawie jaki otrzymujemy przy zakupie, bowiem do body dołączony jest obiektyw Canon IS 17-85mm.

Naturalnie są to tylko niektóre modele aparatów cyfrowych, nie jest to żadną tajemnicą że moglibyśmy napisać kilkaset stron na temat niezliczonej ilości modeli, aparatów cyfrowych jakie odnajdziemy na rynku w tym roku. Chcieliśmy jednak tym niedługim wstępem zwrócić uwagę Państwa na kilka ciekawych modeli w zupełnie różnych przedziałach cenowych oraz zachęcić do zainteresowania się fotografią cyfrową tej wiosny!

Marcin Karczewski
Choć mam doktorat z fizyki, ta nie okazała się moją drogą zawodową. Moim hobby od zawsze było programowanie i w tej chwili temu tematowi poświęcam większą część życia. Ktoś kiedyś powiedział, że praca powinna być przyjemnością, bo tylko wtedy przestaje być obowiązkiem. U mnie ta zasada sprawdza się w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *