Elektronika Fotografia

Aparaty Canon i Nikon

Aparaty cyfrowe już niemal całkowicie wyparły z rynku aparaty kliszowe. Są bardziej poręczne, nie musimy w nich wymieniać filmu, a ilość zdjęć, które wykonamy, ograniczona jest jedynie przez to, jaką kartę pamięci posiadamy. Firmy Canon i Nikon produkują zarówno aparaty dla zwykłych użytkowników, za niewielką cenę, ale także aparaty dla pasjonatów czy zawodowych fotografów.

Jednym z przedstawicieli tej wyższej klasy jest Nikon D300 Body. Rozdzielczość 12,3 megapiksela, czułość ISO 3200 z możliwością jej powiększenia do 6400 i przetwornik obrazu CMOS w formacie DX sprawiają, że możemy za pomocą tego urządzenia wykonywać zdjęcia niespotykanej do tej pory jakości. Nikon D300 Body posiada funkcję robienia zdjęć seryjnych z prędkością 6 klatek na sekundę (lub 8 po zakupie dodatkowego sprzętu). Nasze zdjęcia możemy zapisywać na kartach pamięci CompactFlash (CF) typu I i II zgodnymi ze standardem UDMA oraz na dyski Microdrive, dzięki czemu już nigdy nie będzie dla nas problemem zapisanie dużej ilości zdjęć. Dodatkowe gniazdo wyjściowe Hdmi pozwoli nam na podłączenie aparatu Nikon D300 Body do zestawu wideo wysokiej rozdzielczości i wyświetlanie zdjęć na ekranie naszego telewizora. Model Nikon Coolpix L16 to z kolei urządzenie bardziej odpowiednie dla amatorów sztuki fotografowania. Te aparaty cyfrowe dostępne są w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym. Matryca 7,1 miliona pikseli i obiektyw Zoom-NIKKOR z 3-krotnym zoomem optycznym zagwarantują nam zachwycającą jakość zdjęć za niewygórowaną cenę. Nikon Coolpix L16 – dzięki niskiej wadze zaledwie 125g – charakteryzuje się dużą mobilnością. Za jego pomocą możemy także nagrywać krótkie filmy o maksymalnej rozdzielczości 640×480 pikseli. Aparat Canon Eos 1d Mark Iii zaliczany jest już do aparatów cyfrowych najwyższej klasy. Jest idealny dla pasjonatów i profesjonalistów, którym zależy na precyzji, ostrości i jakości wykonywanych zdjęć, których maksymalna rozdzielczość wynosi aż 3888×2592 pikseli. Dwa procesory firmy Canon pozwalają nam teraz na niesamowitą szybkość robienia zdjęć, a tym samym poprawienie komfortu użytkowania urządzenia. Zwiększono trwałość migawki, a korpus cyfrówki Canon Eos 1d Mark Iii jest wykonany ze stopu magnezu, co skutecznie chroni przed przedostawaniem się kurzu oraz wilgoci, zwiększając niezawodność. Jednocześnie mamy możliwość podglądu wykonywanych zdjęć na 3-calowym ekranie o rozdzielczości 230 000 pikseli. Firma Canon pomyślała także o tych mniej wymagających miłośnikach fotografii. To właśnie dla nich wprowadziła model Canon Powershot G9. Posiada on wszystkie funkcje, które pozwolą użytkownikowi na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć. Matryca 10,1 megapiksela i maksymalna rozdzielczość zdjęć 4000×3000 pozwalają uwiecznić ważne chwile w bardzo wysokim standardzie. Canon Powershot G9 posiada wiele balansów bieli, a także manualną i automatyczną regulację ostrości. Obsługuje trzy typy kart pamięci, a mianowicie: SD, SDHC, MMC, co pozwala na wykorzystanie pamięci ze starszego aparatu, jeśli takowy już posiadamy.

Rynek aparatów cyfrowych jest bardzo bogaty. Zarówno profesjonaliści jak i amatorzy znajdą na nim aparaty cyfrowe stworzone wprost dla nich. Wyżej opisane marki zostały już docenione, a ich długoletnie doświadczenie pozwoli nam na uwiecznienie ważnych momentów z naszego życia.

Marcin Karczewski
Choć mam doktorat z fizyki, ta nie okazała się moją drogą zawodową. Moim hobby od zawsze było programowanie i w tej chwili temu tematowi poświęcam większą część życia. Ktoś kiedyś powiedział, że praca powinna być przyjemnością, bo tylko wtedy przestaje być obowiązkiem. U mnie ta zasada sprawdza się w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *